1 marca 2020

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Deklaracja dostępności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wolbromiu

Dostępność cyfrowa

Miejska Biblioteka zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej www.biblioteka.wolbrom.pl

Miejska Biblioteka Publiczna w Wolbromiu (w skrócie MBP w Wolbromiu):

  • Telefon: +48 32 644 13 08
  • E-mail: mbpwolbrom@tlen.pl info@mbp.wolbrom.pl
  • Adres korespondencyjny: ul. Krakowska 1, 32-340 Wolbrom

zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej www.biblioteka.wolbrom.pl zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Data publikacji strony internetowej: 04.01.2013r.

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 01.03.2020r.

Strona internetowa www.biblioteka.wolbrom.pl  jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu wyłączeń wymienionych poniżej:

  • nie wszystkie zdjęcia opublikowane w treści artykułów na stronie posiadają opisy alternatywne: zostały opublikowane wcześniej lub nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań MBP w Wolbromiu
  • nie wszystkie multimedia mają transkrypcję tekstową: zostały opublikowane przed 2020-09-23
  • nie wszystkie hiperłącza mają nadane tytuły

Strona posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:

  • możliwość powiększania wielkości liter w treści artykułów na stronie,
  • wyszukiwarka indeksująca treści na stronie,
  • możliwość przechodzenia między elementami strony za pomocą klawisza TAB.
  • możliwość wydrukowania treści artykułów, po kliknięciu przycisku drukuj pokazuje się okno z wersja tekstową artykułu dostosowaną dla drukarek, bez grafiki tła itp.,
  • możliwości zmiany wielkości liter dla całego szablonu strony,

 

Strona nie posiada:

Wersji tekstowej nie zawierającej żadnych grafik

 Możliwości wybrania stylu z podwyższonym kontrastem (czarne tło, żółte i zielone litery), – strona jest obecnie w przebudowie i po zmianach będzie posiadała wymagane parametry.

 

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Oświadczenie sporządzono dnia 2020-02-25.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt dzwoniąc na numer telefonu  32 644 13 08. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

 

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych każdy ma prawo wystąpić do podmiotu publicznego z żądaniem udostępnienia cyfrowego wskazanej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub ich elementów, ewentualnie zapewnienia dostępu alternatywnego, na warunkach określonych w ustawie. W przypadku odmowy wnoszący żądanie możne złożyć skargę z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, a także powiadomić Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl

 

W zakresie dostępności architektonicznej:

Budynek Główny MBP w Wolbromiu

Budynek Biblioteki ma 1 kondygnacje. Do wejścia głównego można dostać się od ulicy Krakowskiej, gdzie przy schodach chodnikowych znajduje się podjazd dla osób poruszających się na wózku.  Do wejścia głównego można dostać się również od strony Rynku, gdzie jest łagodny zjazd dla wózków prowadzący bezpośrednio do wejścia MBP,  w Rynku również znajdują się parkingi i miejsca postojowe dla niepełnosprawnych.

 Do wnętrza głównego budynku wchodzi się przez przeszklone drzwi ( nierozsuwane)

Po przekroczeniu wejścia głównego wchodzi się do holu. W budynku Biblioteki nie ma dostępnej szatni. Po lewej strony znajduje się wypożyczalnia dla dorosłych a po prawej wejście do czytelni i wypożyczalni dla dzieci.

Z głównego holu wchodzi się również do toalety dla czytelników i osób niepełnosprawnych.

W bibliotece głównej dostępne są następujące przestrzenie:

– wypożyczalnia dla dzieci – oferująca literaturę dziecięcą oraz czytelnia dla dzieci

– pracownia komputerowa dostępna dla wszystkich na zajęcia edukacyjne oraz zapewniająca dostęp do Internetu. W pracowni udostępnione jest wydzielone stanowisko komputerowe dla osób słabowidzących.

– wypożyczalnia da dorosłych, gdzie oferujemy książki z dużą czcionka i audiobooki,  które zapewniają dostęp do literatury osobom ze szczególnymi potrzebami.

Istnieje możliwość wprowadzenia psa przewodnika/asystenta osoby niewidomej.

Filia MBP w Łobzowie

Filia biblioteki znajduje się na drugiej kondygnacji w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łobzowie. Szkoła posiada parking bez oznaczonych miejsc dla niepełnosprawnych. Aby dostać się do biblioteki trzeba pokonać dwoje nierozsuwanych drzwi oraz dwa biegi schodów z 15 stopniami każdy.  Osoby, dla których pokonanie schodów nie jest możliwe, mogą skontaktować się z pracownikiem za pomocą obsługi szkoły. Pracownik zniesie na dół potrzebne książki.

 

Filia MBP w Wierzchowisku

Filia biblioteki znajduje się w piwnicach Zespołu Szkół w Wierzchowisku. Szkoła posiada parking bez oznaczonych miejsc dla niepełnosprawnych, wejście do Filii znajduje się z tyłu budynku, bezpośrednio z parkingu. Do piwnicy schodzi się po 8 stopniach, prowadzących do nierozsuwanych drzwi.

Osoby, dla których pokonanie schodów nie jest możliwe, mogą skontaktować się z pracownikiem, wyniesie potrzebne książki.

W zakresie dostępności informacyjno-komunikacyjnej:

Pracownicy pierwszego kontaktu nie zostali przeszkoleni z zasad obsługi klienta ze szczególnymi potrzebami – klienta z niepełnosprawnością.

  • Na stronie internetowej nie jest dostępny film w Polskim Języku Migowym z podstawowymi informacjami o Bibliotece.
  • Biblioteka, na swojej stronie internetowej nie ma dodatkowych informacji o ofercie dla osób niepełnosprawnych
  • W Bibliotece działa usługa Asystenta osoby z niepełnosprawnością, dzięki której osoba niepełnosprawna może uzyskać pomoc w dotarciu do wybranej wypożyczalni oraz skorzystaniu z oferowanych przez Bibliotekę zbiorów i usług. Rolę taką pełnią wszyscy pracownicy pierwszego kontaktu